Старо Село (Крушје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Старо Село
археолошко наоѓалиште
Старо Село is located in Археолошки локалитет во Македонија
Старо Село
Старо Село
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167Координати: 41°09′30″N 20°58′54″E / 41.15833° СГШ; 20.98167° ИГД / 41.15833; 20.98167
Основни податоци
Име Старо Село
Место Крушје, Преспа
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Старо Село или Св. Никола е археолошки локалитет во преспанското село Крушје. Локалитетот претставува населба, црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 500-600 m северозападно од селото, каде на неколку мали каскадно распоредени тераси, според кажувањето, мештаните при обработувањето на земјата наидувале на темели од објекти градени од камен и кал. На југоисточниот крај се откриени остатоци од мала црква посветена на Св. Никола. Нејзините димензии изнесуваат 5,90 x 4,30 m. Околу црквата се гледаат гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069