Лига на Шампиони 2010/11 нокаут фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Нокаут фазата од Лига на Шампиони 2010/11 ќе почне на 15 февруари 2011 и ќе заврши на 28 мај 2011 со финалето на Стадионот Вембли во Лондон. Нокаут фазата вклучува шеснаесет тимови кои завршиле на првите две места во секоја од групите во групната фаза.[1]

Во сите натпревари во нокаут фазата, освен во финалето се играат по два натпревери, со тоа што секој тим игра едене натпревар дома. Тимот кој има вкупно повеќе постигнати голови во двата натпревари продолжува во наредната рунда. Во случај вкупниот резултат да е нерешен, тимот кој што има повеќе голови на гости во двата натпревари продолужува понатаму. Ако и постигнатите голови на гости се еднакви, тогаш се играат продолженија од по триесет минути, поделени во две од по петнаесет минути. Ако се постигнат голови во продолженијата, а и вкупниот резултат е еднаков, тогаш гостинскиот тим продолжува, поради постигнати повеќе голови на гости. Ако не се постигнат голови во продолженијата, тогаш се изведуваат пенали после продолженијата.

Во жрепката за осмина-финалето, натореварите се играат помеѓу победникот од една група и второпласираниот од друга. Единствените забрани во оваа жрепка се се тоа дека тимовите од иста асоцијација не смеат да играат меѓусебе и тимовите од иста група не смеат да се сретнат. Од четврт-финалето па натаму сите овие забрани не важат.

Во финалето, се игра само еден натпревар. Ако резултатот е еднаков на крајот на регуларниот дел од времето во финалето, се играат продолженија, а потоа пенали, ако резултатот сеуште е изедначен.

Сите времиња се СЕВ/СЕЛВ

Рунди и датуми на жрепка[уреди | уреди извор]

Сите жрепки се извлекуваат во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[2]

Фаза Рунда Датуми и време на жрепката Прв натпревар Втор натпревар
Нокаут фаза Рунда од 16 17 декември 2010
12:00 СЕВ
15–16 & 22–23 февруари 2011 8–9 & 15–16 март 2011
Четвртфинале 18 март 2011
12:00 СЕВ
5–6 април 2011 12–13 април 2011
Полу-финале 26–27 април 2011 3–4 мај 2011
Финале 28 мај 2011 на Вембли, Лондон


Квалификувани тимови[уреди | уреди извор]

Легенда на бои
Носители во осмина-финалето
Неносители во осмина-финалето
Group Победници Второпласирани
А Англија Тотенхем Хотспур Италија Интер
Б Германија Шалке 04 Франција Лион
Ц Англија Манчестер Јунајтед Шпанија Валенсија
Д Шпанија Барселона Данска Копенхаген
E Германија Баерн Минхен Италија Рома
Ф Англија Челзи Франција Марсеј
Г Шпанија Реал Мадрид Италија Милан
Х Украина Шахтјор Донецк Англија Арсенал

Нокаут-фаза[уреди | уреди извор]

  Осмина-финале Четврт-финале Полу-финале Финале
                                         
 Франција Лион 1 0 1  
 Шпанија Реал Мадрид 1 3 4  
   Шпанија Реал Мадрид 4 1 5  
   Англија Тотенхем Хотспур 0 0 0  
 Италија Милан 0 0 0
 Англија Тотенхем Хотспур 1 0 1  
   Шпанија Реал Мадрид 0 1 1  
   Шпанија Барселона 2 1 3  
 Англија Арсенал 2 1 3  
 Шпанија Барселона 1 3 4  
   Шпанија Барселона 5 1 6
   Украина Шахтјор Донецк 1 0 1  
 Италија Рома 2 0 2
 Украина Шахтјор Донецк 3 3 6  
   Шпанија Барселона 3
   Англија Манчестер Јунајтед 1
 Италија Интер (Г) 0 3 3  
 Германија Баерн Минхен 1 2 3  
   Италија Интер 2 1 3
   Германија Шалке 04 5 2 7  
 Шпанија Валенсија 1 1 2
 Германија Шалке 04 1 3 4  
   Германија Шалке 04 0 1 1
   Англија Манчестер Јунајтед 2 4 6  
 Данска Копенхаген 0 0 0  
 Англија Челзи 2 0 2  
   Англија Челзи 0 1 1
   Англија Манчестер Јунајтед 1 2 3  
 Франција Марсеј 0 1 1
 Англија Манчестер Јунајтед 0 2 2  

Осмина-финале[уреди | уреди извор]

Жрепката за натпреварувањата во осмина-финале беше одржана на 17 декември 2010 во седиштето на УЕФА во Нион, Швајцарија.[3] Првите нтпреваридо осминафиналето се играат на 15, 16, 22 и 23 февруари, а вторите натпревари ќе се играат на 8, 9, 15 и 16 март 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Рома Италија 2-6 Украина Шахтјор Донецк 2-3 0-3
Милан Италија 0-1 Англија Тотенхем Хотспур 0-1 0-0
Валенсија Шпанија 2-4 Германија Шалке 04 1-1 1-3
Интер Италија 3-3 (г) Германија Баерн Минхен 0-1 3-2
Лион Франција 1-4 Шпанија Реал Мадрид 1-1 0-3
Арсенал Англија 3-4 Шпанија Барселона 2-1 1-3
Марсеј Франција 1-2 Англија Манчестер Јунајтед 0-0 1-2
Копенхаген Данска 0-2 Англија Челзи 0-2 0-0


Прв натпревар[уреди | уреди извор]

15 февруари 2011
20:45
Милан Италија 0 – 1 Англија Тотенхем Хотспур Сан Сиро, Милано
Гледачи: 75,652
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Извештај Крауч гол 80'

15 февруари 2011
20:45
Валенсија Шпанија 1 – 1 Германија Шалке 04 Стадион Местаља, Валенсија
Гледачи: 42,703
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Солдадо гол 17' Извештај Раул гол 64'

16 февруари 2011
20:45
Арсенал Англија 2 – 1 Шпанија Барселона Стадион Емирати, Лондон
Гледачи: 59,927
Судија: Никола Рицоли (Италија)
ван Перси гол 78'
Аршавин гол 83'
Извештај Виља гол 26'

16 февруари 2011
20:45
Рома Италија 2 – 3 Украина Шахтјор Донецк Стадио Олимпико, Рим
Гледачи: 35,873
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Перота гол 28'
Менез гол 61'
Извештај Жадсон гол 29'
Даглас гол 36'
Луиз Адриано гол 41'

22 февруари 2011
20:45
Лион Франција 1 – 1 Шпанија Реал Мадрид Стад де Жерланд, Лион
Гледачи: 40,299
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Гомиз гол 83' Извештај Бензема гол 65'

22 февруари 2011
20:45
Копенхаген Данска 0 – 2 Англија Челзи Паркен Стадион, Копенхаген
Гледачи: 36,713
Судија: Бјрон Куперс (Холандија)
Извештај Анелка гол 17'54'

23 февруари 2011
20:45
Интер Италија 0 – 1 Германија Баерн Минхен Сан Сиро, Милано
Гледачи: 75,925
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Гомез гол 90'

23 февруари 2011
20:45
Марсеј Франција 0 – 0 Англија Манчестер Јунајтед Стад Велодром, Марсеј
Гледачи: 57,957
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

8 март 2011
20:45
Шахтјор Донецк Украина 3 – 0 Италија Рома Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 46,543
Судија: Хауард Веб (Англија)
Вилијан гол 18'58'
Едуардо гол 87'
Извештај

Шахтјор Донецк победи со 6-2 во вкупен резултат.


8 март 2011
20:45
Барселона Шпанија 3 – 1 Англија Арсенал Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 95,486
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Меси гол 45+3'71' (пен..)
Чави гол 69'
Извештај Бускетс гол 53' (а.г.)

Барселона победи со 4-3 во вкупен резултат.


9 март 2011
20:45
Тотенхем Хотспур Англија 0 – 0 Италија Милан Вајт Харт Лејн, Лондон
Гледачи: 34,320
Судија: Франк Де Блекере (Белгија)
Извештај

Тотенхем Хотспур победи со 1-0 во вкупен резултат.


9 март 2011
20:45
Шалке 04 Германија 3 – 1 Шпанија Валенсија Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 53,517
Судија: Џонас Ериксон (Шведска)
Фарфан гол 40'90+4'
Гаврановиќ гол 52'
Извештај Р. Коста гол 17'

Шалке 04 победи со 4-2 во вкупен резултат.'


15 март 2011
20:45
Баерн Минхен Германија 2 – 3 Италија Интер Алианц Арена, Минхен
Гледачи: 66,000
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Гомез гол 21'
Милер гол 31'
Извештај Ето гол 4'
Снајдер гол 63'
Пандев гол 88'

Баерн Минхе 3–3 Интер во вкупен резултат. Интер победи со гостински гол.


15 март 2011
20:45
Манечстер Јунајтед Англија 2 – 1 Франција Марсеј Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 73,996
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Ернандез гол 5'75' Извештај Браун гол 82' (o.g.)

Манчестер Јунајтед победи со 2-1 во вкупен резултат.


16 март 2011
20:45
Реал Мадрид Шпанија 3 – 0 Франција Лион Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 70,034
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Марсело гол 37'
Бензема гол 66'
ди Марија гол 76'
Извештај

Реал Мадрид победи со 4-1 во вкупен резултат.


16 март 2011
20:45
Челзи Англија 0 – 0 Данска Копенхаген Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 36,454
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Извештај

Челзи побди со 2-0 во вкупен резултат.

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Жрепката за трите останати рунди беше одржана на 18 март 2011 во седиштето на УЕФА во Нион. Овде немаше носители и тимовите од иста држава сега можат да играат меѓусебе.

Првите натпревари од четирите четвртфиналиња беа изиграни на 5 и 6 април, а вторите на 12 и 13 април 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Реал Мадрид Шпанија 5–0 Англија Тотенхем Хотспур 4–0 1–0
Челзи Англија 1–3 Англија Манчестер Јунајтед 0–1 1–2
Барселона Шпанија 6–1 Украина Шахтјор Донецк 5–1 1–0
Интер Италија 3–7 Германија Шалке 04 2–5 1–2

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

5 април 2011
20:45
Реал Мадрид Шпанија 4 – 0 Англија Тотенхем Хотспур Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 77,427
Судија: Феликс Брих (Германија)
Адебајор гол 4'57'
Ди Марија гол 72'
Роналдо гол 87'
Извештај

5 април 2011
20:45
Интер Италија 2 – 5 Германија Шалке 04 Сан Сиро, Милано
Гледачи: 72,770
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Станковиќ гол 1'
Милито гол 34'
Извештај Матип гол 17'
Еду гол 40'75'
Раул гол 53'
Ранокија гол 57' (а.г.)

6 април 2011
20:45
Челзи Англија 0 – 1 Англија Манчестер Јунајтед Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 37,915
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Извештај Руни гол 24'

6 април 2011
20:45
Барселона Шпанија 5 – 1 Украина Шахтјор Донецк Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 86,518
Судија: Крег Томас (Шкотска)
Иниеста гол 2'
Алвеш гол 34'
Пике гол 53'
Кеита гол 61'
Чави гол 86'
Извештај Ракитски гол 60'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

12 април 2011
20:45
Шахтјор Донецк Украина 0 – 1 Шпанија Барселона Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 51,759
Судија: Флориан Мејер (Германија)
Извештај Меси гол 43'

Барселоан победи со 6-1 во вкупен резултат.


12 април 2011
20:45
Манчестер Јунајтед Англија 2 – 1 Англија Челзи Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 74,672
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Ернандез гол 43'
Парк гол 77'
Извештај Дрогба гол 77'

Манчестер Јунајтед победи со 3-1 во вкупен резултат.


13 април 2011
20:45
Шалке 04 Германија 2 – 1 Италија Интер Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 54,142
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Раул гол 45'
Ховедес гол 81'
Извештај Мота гол 49'

Шалке 04 победи со 7-3 во вкупен резултат.


13 април 2011
20:45
Тотенхем Хотспур Англија 0 – 1 Шпанија Реал Мадрид Вајт Харт Лејн, Лондон
Гледачи: 34,311
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Извештај Роналдо гол 50'

Реал Мадрид победи со 5-0 во вкупен резултат.

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се играа на 26 и 27 април, а додека вторите на 3 и 4 мај 2011.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Шалке 04 Германија 1–6 Англија Манчестер Јунајтед 0–2 1–4
Реал Мадрид Шпанија 1–3 Шпанија Барселона 0–2 1–1

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

26 April 2011
20:45
Шалке 04 Германија 0 – 2 Англија Манчестер Јунајтед Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 54,142
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Извештај Гигс гол 67'
Руни гол 69'

27 април 2011
20:45
Реал Мадрид Шпанија 0 – 2 Шпанија Барселона Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Гледачи: 71,567
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Меси гол 76'87'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

3 мај 2011
20:45
Барселона Шпанија 1 – 1 Шпанија Реал Мадрид Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 95,701
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Педро гол 54' Извештај Марсело гол 64'

Барселона победи со 3-1 во вкупен резултат.


4 мај 2011
20:45
Манчестер Јунајтед Англија 4 – 1 Германија Шалке 04 Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 74,687
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Валенсија гол 26'
Гибсон гол 31'
Андерсон гол 72'76'
Извештај Хурадо гол 35'

Манчестер Јунајтед победи со 6-1 во вкупен резултат.

Финале[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 Лига на Шампиони Финале.

2011 УЕФА Лига на Шампиони Финале ќе се изигра на 28 мај 2011 на Вембли во Лондон, Англија.

28 мај 2011
20:45
Барселона Шпанија 3 – 1 Англија Манчестер Јунајтед Вембли, Лондон
Гледачи: 87,695
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Педро гол 27'
Меси гол 54'
Виља гол 69'
Извештај Руни гол 34'

Референци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]