Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Лига на Шампиони 2010/11.

Овој статија ја објаснува во детали Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза.

Групната фаза се состои од 32 тима: 22 автоматски квалификувани и 10 победници о плеј-оф рундата. (пет од Шампионскиот и пет од Нешампионскиот дел).[1]

Тимовите се поделени во осум групи од по четири тима. Двата први клуба од секоај група одат во првата нокаут фаза, додека третопласираниот тим оди во рундата од 32 во Европа Лигата.

Партизан и Жилина станаа само 10тиот и 11тиот тим во историјата на Лигата на Шампиони кои ги изгубиле сите шест натпревари во групната фаза.

Носители[уреди | уреди извор]

Жрепката за групната фаза се одржа во Монако на 26 август 2010 во 18 часот (UTC+2).

Тимовите се подлени во четири шешири базирани на нивните 2010 УЕФА коефицинети.[2] Освојувачот на титулата, Интер, се автоматски во првиот шешир. Тимовите од иста национална асоцијација неможаат да бидат во иста група. Шеширот 1 се тимовите рангирани од 1-10, во шеширот 2 11-29, во шеширот 3, 30-63 и во шеширот 4 73-180 и нерангираните тимови.

Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата
Елиминиран од сите европски натпреварувања
Шешир 1
Team Коеф.
Италија Интер ОТ 100.867
Шпанија Барселона 136.951
Англија Манчестер Јунајтед 125.371
Англија Челзи 118.371
Англија Арсенал 115.371
Германија Баерн Минхен 110.841
Италија Милан 99.867
Франција Лион 96.748
Шешир 2
Team Коеф.
Германија Вердер Бремен н 94.841
Шпанија Реал Мадрид 84.951
Италија Рома 83.867
Украина Шахтјор Донецк 73.910
Португалија Бенфика 72.659
Шпанија Валенсија 66.951
Франција Марсеј 62.748
Грција Панатинајкос 56.979
Шешир 3
Team Коеф.
Англија Тотенхем Хотспур н 56.371
Шкотска Ренџерс 56.158
Холандија Ајакс н 55.309
Германија Шалке 04 54.841
Швајцарија Базел ш 48.675
Португалија Брага н 39.659
Данска Копенхаген ш 34.470
Русија Спартак Москва 33.758
Шешир 4
Team Коеф.
Израел Хапоел Тел Авив ш 27.775
Холандија Твенте 25.309
Русија Рубин Казан 21.758
Франција Осер н 19.748
Романија Клуж 15.898
Србија Партизан ш 13.800
Словачка Жилина ш 10.666
Турција Бурсаспор 6.890

ОТ Освојувач на титула

ш Квалификуван од Шампионскиот Дел

н Квалификуван од Нешампионскиот Дел

Во секое коло, четири групи играат во Вторник, а другите четири во среда, со тоа што двата пари од групи (А-Д, Е-Х) се менуваат во колата. Базирано на овој принцип, жрепката контролира клубовите од иста асоцијација да се поделат еднакво во двата делови од групите, со тоа што тимовите од иста асоцијација се во парови, така што едниот клуб е во еден дел, а другиот клуб во другиот дел. Следниве парови се користени во жрепката:

 • Италија: Интер и Милан
 • Шпанија: Барселона и Реал Мадрид
 • Англија: Арсенал и Тотенхем Хотспур; Челзи и Манчестер Јунајтед
 • Германија: Баерн Минхен и Шалке 04
 • Франција: Лион и Марсеј
 • Русија: Рубин Казан и Спартак Москва
 • Португалија: Бенфика и Брага
 • Холандија: Ајакс и Твенте

Распоредот на натпревари е донесен после жрепката. Овие се одредените рстрикции, на пр., тимовите од ист град (на пр.Милан и Интер, кои исто така делат и ист стадион) не смеат да играат дома в исто коло (УЕФА се обиде да избегне тимовите од ист град да неиграат во ист ден или во последователни дена), и руските тимови не смеат да играат дома на последното коло поради ладната зима.

Тај-брејк критериум[уреди | уреди извор]

Ако два или повеќе имаат еднаков број на поени после завршувањето на сите натпревари во групата,следниов критериум ќе се употреби за да се одреди рангирањето:[3]

 1. поголем број на поени освоени во меѓусебните дуели со тимовите кои се во прашање;
 2. поголема гол разлика во групните натпревари меѓу тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број постигнати голови постигнати на гостински терен во натпреварите помеѓу тимовите кои се во прашање;
 4. поголема гол разлика восите натпревари во групата;
 5. поголем број на постигнати голови;
 6. поголем коефициент од клубовите, кои се во прашање, исто така и коефициент од асоцијацијата за предходните пет сезони.

Групи[уреди | уреди извор]

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата

Времињата до крајот на октомври се во СЕЛВ (UTC+2), потоа времињата се во СЕВ (UTC+1)

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Англија Тотенхем Хотспур 6 3 2 1 18 11 +7 11
Италија Интер 6 3 1 2 12 11 +1 10
Холандија Твенте 6 1 3 2 9 11 −2 6
Германија Вердер Бремен 6 1 2 3 6 12 −6 5
14 септември 2010
20:45
Твенте Холандија 2 – 2 Италија Интер Де Глошт Весте, Еншкеде
Публика: 23,800
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Јансен гол 20'
Милито гол 30' (а.г.)
Извештај Снајдер гол 13'
Ето гол 41'
14 септември 2010
20:45
Вердер Бремен Германија 2 – 2 Англија Тотенхем Хотспур Весерстадион, Бремен
Публика: 30,344
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Алмеида гол 43'
Марин гол 47'
Извештај Пасанен гол 12' (а.г.)
Крауч гол 18'

29 септември 2010
20:45
Тотенхем Хотспур Англија 4 – 1 Холандија Твенте Вајт Харт Лејн, Лондон
Публика: 32,318
Судија: Терје Хоге (Норвешка)
ван дер Варт гол 47'
Павличенко гол 50' (пен..), гол 54' (пен..)
Бејл гол 85'
Извештај Чадли гол 56'
29 септември 2010
20:45
Интер Италија 4 – 0 Германија Вердер Бремен Сан Сиро, Милано
Публика: 48,126
Судија: Алберто Ундиано Маљенко (Шпанија)
Ето гол 21'27'81'
Снајдер гол 34'
Извештај

20 октоври 2010
20:45
Интер Италија 4 – 3 Англија Тотенхем Хотспур Сан Сиро, Милано
Публика: 49,551
Судија: Дамир Скомина (Словачка)
Занети гол 2'
Ето гол 11' (пен..)35'
Станковиќ гол 14'
Извештај Бејл гол 52'90'90+1'
20 октомври 2010
20:45
Твенте Холандија 1 – 1 Германија Вердер Бремен Де Гролш Весте, Еншкеде
Публика: 23,248
Судија: Клаус Бо Ларсен (Данска)
Јансен гол 75' Извештај Арнаутовиќ гол 75'

2 ноември 2010
20:45
Тотенхем Хотспур Англија 3 – 1 Италија Интер Вајт Харт Лејн, Лондон
Публика: 34,103
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
ван дер Варт гол 18'
Крауч гол 61'
Павличенко гол 89'
Извештај Ето гол 80'
2 ноември 2010
20:45
Вердер Бремен Германија 0 – 2 Холандија Твенте Весерстадион, Бремен
Публика: 30,200
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Извештај Чадли гол 81'
де Јонг гол 84'

24 ноември 2010
20:45
Интер Италија 1 – 0 Холандија Твенте Сан Сиро, Милано
Публика: 29,466
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Камбиасо гол 55' Извештај
24 ноември 2010
20:45
Тотенхем Хотспур Англија 3 – 0 Германија Вердер Бремен Вајт Хард Лејн, Лондон
Публика: 33,546
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Кабукл гол 6'
Мадриќ гол 45+1'
Крауч гол 79'
Извештај

7 декември 2010
20:45
Твенте Холандија 3 – 3 Англија Тотенхем Хотспур Де Гролш Весте, Еншкеде
Публика: 24,000
Судија: Карлос Вељаско Карбаљо (Шпанија)
Визгерхоф гол 12' (а.г)
Дефо гол 47'59'
Извештај Ландзат гол 22' (пен..)
Росалес гол 56'
Чадли гол 64'
7 декември 2010
20:45
Вердер Бремен Германија 3 – 0 Италија Интер Весерстадион, Бремен
Публика: 30,400
Судија: Кунејт Чакир (Турција)
Продл гол 39'
Арнаутовиќ гол 49'
Пизаро гол 88'
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Германија Шалке 04 6 4 1 1 10 3 +7 13
Франција Лион 6 3 1 2 11 10 +1 10
Португалија Бенфика 6 2 0 3 7 12 -5 6
Израел Хапоел Тел Авив 6 1 2 3 7 10 −3 5
14 септември 2010
20:45
Лион Франција 1 – 0 Германија Шалке 04 Стад Жерлан, Лион
Публика: 35,553
Судија: Иван Бебек (Хрватска)
Бастос гол 21' Извештај
14 септември 2010
20:45
Бенфика Португалија 2 – 0 Израел Хапоел Тел Авив Естадио да Луз, Лисабон
Публика: 31,512
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Луизао гол 21'
Кардоза гол 68'
Извештај

29 септември 2010
20:45
Хапоел Тел Авив Израел 1 – 3 Франција Лион Блумфилд Стадион, Тел Авив
Публика: 12,226
Судија: Хауард Веб (Англија)
Енјама гол 79' (пен..) Извештај Бастос гол 7' (пен..), гол 36'
Пјаниќ гол 90+4'
29 септември 2010
20:45
Шалке 04 Германија 2 – 0 Португалија Бенфика Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Публика: 50,436
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Фанфан гол 73'
Хунтелар гол 85'
Извештај

20 октоври 2010
20:45
Шалке 04 Германија 3 – 1 Израел Хапоел Тел Авив Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Публика: 50,900
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Раул гол 3'58'
Хурадо гол 68'
Извештај Шехтер гол 90+3'
20 октомври 2010
20:45
Лион Франција 2 – 0 Португалија Бенфика Стад Жерлан, Лион
Публика: 36,816
Судија: Алберто Ундиано Маљенко (Шпанија)
Брианд гол 21'
Лисандро гол 51'
Извештај

2 ноември 2010
20:45
Хапоел Тел Авив Израел 0 – 0 Германија Шалке 04 Блумфилд Стадион, Тел Авив
Публика: 13,094
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај
2 ноември 2010
20:45
Бенфика Португалија 4 – 3 Франција Лион Естадио да Луз, Лисабон
Публика: 37,394
Судија: Крег Томпсон (Шведска)
Кадрец гол 20'
Коентрао гол 32'67'
Гарсија гол 42'
Извештај Гуркуф гол 75'
Гомис гол 68'
Ловрен гол 90+5'

24 ноември 2010
20:45
Шалке 04 Германија 3 – 0 Франција Лион Велтинс-Арена, Гелзенкирхен
Публика: 51,132
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Фарфан гол 13'
Хунтелар гол 20'89'
Извештај
24 ноември 2010
20:45
Хапоел Тел Авив Израел 3 – 0 Португалија Бенфика Блумфилд Стадион, Лисабон
Публика: 11,668
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Захави гол 24'90'
да Силва гол 74'
Извештај

7 декември 2010
20:45
Лион Франција 2 – 2 Израел Хапоел Тел Авив Стад Жерлан, Лион
Публика: 32,245
Судија: Свен Одвар Моен (Норвешка)
Лисандро гол 62'
Лаказете гол 88'
Извештај Сахар гол 63'
Захави гол 69'
7 декември 2010
20:45
Бенфика Португалија 1 – 2 Германија Шалке 04 Естадио да Луз, Лисабон
Публика: 23,348
Судија: Хауард Веб (Англија)
Луизао гол 87' Извештај Хурадо гол 19'
Ховедес гол 81'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Англија Манчестер Јунајтед 6 4 2 0 7 1 +6 14
Шпанија Валенсија 6 3 2 1 15 4 +11 11
Шкотска Ренџерс 6 1 3 2 3 6 -3 6
Турција Бурсаспор 6 0 1 5 2 16 −14 1
14 септември 2010
20:45
Манчестер Јунајтед Англија 0 – 0 Шкотска Ренџерс Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 74,408
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Извештај
14 септември 2010
20:45
Бурсаспор Турција 0 – 4 Шпанија Валенсија Бурса Ататурк Стадион, Бурса
Публика: 25,000
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Извештај Тино гол 16'
Адуриз гол 41'
Пабло гол 68'
Солдадо гол 76'

29 септември 2010
20:45
Валенсија Шпанија 0 – 1 Англија Манчестер Јунајтед Местаља, Валенсија
Публика: 34,946
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Хернандез гол 85'
29 септември 2010
20:45
Ренџерс Шкотска 1 – 0 Турција Бурсаспор Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: 49,578
Судија: Сергеј Гимени (Белгија)
Наисмит гол 85' Извештај

20 октоври 2010
20:45
Ренџерс Шкотска 1 – 1 Шпанија Валенсија Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: 45,153
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Еду гол 34' Извештај Еду гол 46' (а.г.)
20 октомври 2010
20:45
Манчестер Јунајтед Англија 1 – 0 Турција Бурсаспор Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 72,610
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Нани гол 7' Извештај

2 ноември 2010
20:45
Валенсија Шпанија 3 – 0 Шкотска Ренџерс Местаља, Валенсија
Публика: 26,821
Судија: Феликс Брих (Германија)
Солдадо гол 33'71'
Тино гол 90'
Извештај
2 ноември 2010
20:45
Бурсаспор Турција 0 – 3 Англија Манчестер Јунајтед Бурса Ататурк Стадион, Бурса
Публика: 19,050
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Флечер гол 48'
Обертан гол 73'
Бебе гол 77'

24 ноември 2010
20:45
Ренџерс Шкотска 0 – 1 Англија Манчестер Јунајтед Иброкс Стадион, Глазгов
Публика: 49,764
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Извештај Руни гол 87' (пен..)
24 ноември 2010
20:45
Валенсија Шпанија 6 – 1 Турција Бурсаспор Местаља, Валенсија
Публика: 31,225
Судија: Бруно Паиксао (Португалија)
Мата гол 17' (пен..)
Солдадо гол 21'50'
Адуриз гол 30'
Хоакин гол 37'
Домингез гол 78'
Извештај Батаља гол 69'

7 декември 2010
20:45
Манчестер Јунајтед Англија 1 – 1 Шпанија Валенсија Олд Трафорд, Манчестер
Публика: 74,513
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Андерсон гол 62' Извештај Хернандез гол 32'
7 декември 2010
20:45
Бурсаспор Турција 1 – 1 Шкотска Ренџерс Бурса Ататурк Стадион, Бурса
Публика: 9,673
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Јилдирим гол 79' Извештај Милер гол 18'

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Шпанија Барселона 6 4 2 0 14 3 +11 14
Данска Копенхаген 6 3 1 2 7 5 +2 10
Русија Рубин Казан 6 1 3 2 2 4 −2 6
Грција Панатинајкос 6 0 2 4 2 13 −11 2
14 септември 2010
20:45
Барселона Шпанија 5 – 1 Грција Панатинајкос Камп Ноу, Барселона
Публика: 69,738
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Меси гол 22', гол 45'
Виља гол 33'
Педро гол 78'
Алвеш гол 90+3'
Извештај
14 септември 2010
20:45
Копенхаген Данска 1 – 0 Русија Рубин Казан Паркен Стадион, Копенхаген
Публика: 29,661
Судија: Томас Еинвалер (Австрија)
Н'Дој гол 87' Извештај

29 септември 2010
18:30
Рубин Казан Русија 1 – 1 Шпанија Барселона Централ Стадион, Казан
Публика: 23,950
Судија: Гунет Чакир (Турција)
Нобоа гол 30' (пен..) Извештај Виља гол 60' (пен..)
29 септември 2010
20:45
Панатинајкос Грција 0 – 2 Данска Копенхаген Олимписки Стадион, Атина
Публика: 43,607
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Извештај Н'Дој гол 28'
Вингард гол 37'

20 октомври 2010
20:45
Панатинајкос Грција 0 – 0 Русија Рубин Казан Олимписки Стадион, Атина
Публика: 36,748
Судија: Мануел Грефе (Германија)
Извештај
20 октомври 2010
20:45
Барселона Шпанија 2 – 0 Данска Копенхаген Камп Ноу, Барселона
Публика: 75.852
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Меси гол 19'90+2' Репорт

2 ноември 2010
18:30
Рубин Казан Русија 0 – 0 Грција Панатинајкос Централ Стадион, Казан
Публика: 16,400
Судија: Тони Чапрон (Франција)
Репорт
2 ноември 2010
20:45
Копенхаген Данска 1 – 1 Шпанија Барселона Паркен Стадион, Копенхаген
Публика: 37,049
Судија: Кристијан Балај (Романија)
дКлаудемир гол 32' Репорт Меси гол 31'

24 ноември 2010
20:45
Панатинајкос Грција 0 – 3 Шпанија Барселона Олимписки Стадион, Атина
Публика: 58,466
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Репорт Педро гол 27'69'
Меси гол 62'
24 ноември 2010
18:30
Рубин Казан Русија 1 – 0 Данска Копенхаген Централ Стадион, Казан
Публика: 18,720
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Нобоа гол 45' (пен..) Репорт

7 декември 2010
20:45
Барселона Шпанија 2 – 0 Русија Рубин Казан Камп Ноу, Барселона
Публика: 50,436
Судија: Jонас Ериксон (Шведска)
Фонтас гол 51'
Вазкез гол 82'
Репорт
7 декември 2010
20:45
Копенхаген Данска 3 – 1 Грција Панатинајкос Паркен Стадион, Копенхаген
Публика: 36,797
Судија: Флориан Маер (Германија)
Вингард гол 26'
Гронкјер гол 50' (пен..)
Сисе гол 73' (а.г.)
Репорт Канте гол 90+2'

Група Е[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Германија Баерн Минхен 6 5 0 1 16 6 +10 15
Италија Рома 6 3 1 2 10 11 −1 10
Швајцарија Базел 6 2 0 4 8 11 -3 6
Романија Клуж 6 1 1 4 6 12 -6 4
15 септември 2010
20:45
Баерн Минхен Германија 2 – 0 Италија Рома Алијанц Арена, Минхен
Публика: 66,000
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Милер гол 79'
Клосе гол 83'
Извештај
15 септември 2010
20:45
Клуж Романија 2 – 1 Швајцарија Базел Стадион Др. Контсантин Радулеску, Клуж
Публика: 9,593
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Рада гол 9'
Траоре гол 12'
Извештај Штокер гол 45+2'

28 септември 2010
20:45
Базел Швајцарија 1 – 2 Германија Баерн Минхен Св. Јакоб-Парк, Базел
Публика: 37,500
Судија: Крег Томаш (Шкотска)
Фреи гол 18' Извештај Свајнштајгер гол 56' (пен..), гол 89'
28 септември 2010
20:45
Рома Италија 2 – 1 Романија Клуж Стадио Олимпико, Рим
Публика: 30,252
Судија: Џонас Ериксон (Шведска)
Мексес гол 69'
Бориело гол 71'
Извештај Рада гол 79'

19 октомври 2010
20:45
Рома Италија 1 – 3 Швајцарија Базел Стадио Олимпико, Рим
Публика: 22,365
Судија: Алексеј Николаев (Русија)
Бориело гол 21' Извештај Фреи гол 12'
Инком гол 44'
Кабрал гол 90'
19 октомври 2010
20:45
Баерн Минхен Германија 3 – 2 Романија Клуж Алианц Арена, Минхен
Публика: 64,000
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Каду гол 32' (а.г.)
Панин гол 38' (а.г.)
Гомез гол 77'
Извештај Каду гол 28'
Кулио гол 86'

3 ноември 2010
20:45
Базел Швајцарија 2 – 3 Италија Рома Св. Јакоб-Парк, Базел
Публика: 36,375
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Фреи гол 69'
Шакири гол 83'
Извештај Менес гол 16'
Тоти гол 25' (пен..)
Греко гол 76'
3 ноември 2010
20:45
Клуж Романија 0 – 4 Германија Баерн Минхен Стадион Др. Константин Радулеску, Клуж
Публика: 14,097
Судија: Серхе Гумену (Белгија)
Извештај Гомез гол 12'24'71'
Милер гол 90'

23 ноември 2010
20:45
Рома Италија 3 – 2 Германија Баерн Минхен Стадио Олимпико, Рим
Публика: 42,789
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Бориело гол 49'
Де Роси гол 81'
Тоти гол 84' (пен..)
Извештај Гомез гол 33'39'
23 ноември 2010
20:45
Базел Швајцарија 1 – 0 Романија Клуж Св. Јакоб-Парк, Базел
Публика: 34,239
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Алмерарес гол 15' Извештај

8 декември 2010
20:45
Баерн Минхен Германија 3 – 0 Швајцарија Базел Алианц Арена, Минхен
Публика: 64,000
Судија: Мартин Хансон (Шведска)
Рибери гол 35'50'
Тимошчук гол 37'
Извештај
8 декември 2010
20:45
Клуж Романија 1 – 1 Италија Рома Стадион Др. Константин Радулеску, Клуж
Публика: 12,800
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Траоре гол 88' Извештај Бориело гол 21'

Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Англија Челзи 6 5 0 1 14 4 +10 15
Франција Марсеј 6 4 0 2 12 3 +9 12
Русија Спартак Москва 6 3 0 3 7 10 −2 9
Словачка Жилина 6 0 0 6 3 19 −16 0
15 септември 2010
20:45
Марсеј Франција 0 – 1 Русија Спартак Москва Стад Велодром, Марсеј
Публика: 45,729
Судија: Флориан Маер (Германија)
Извештај Азпиликуета гол 81' (а.г.)
15 септември 2010
20:45
Жилина Словачка 1 – 4 Англија Челзи Стадион под Дубном, Жилина
Публика: 10,829
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Оравец гол 55' Извештај Есиен гол 13'
Анелка гол 24', гол 28'
Стариџ гол 48'

28 септември 2010
18:30
Спартак Москва Русија 3 – 0 Словачка Жилина Лужники Стадион, Москва
Публика: 33,124
Судија: Мартин Хансон (Шведска)
Али гол 34', гол 61'
Ибсон гол 89'
Извештај
28 септември 2010
20:45
Челзи Англија 2 – 0 Франција Марсеј Стенфорд Бриџ, Лондон
Публика: 40,675
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Тери гол 7'
Анелка гол 28' (пен..)
Извештај

19 октомври 2010
18:30
Спартак Москва Русија 0 – 2 Англија Челзи Лужники Стадион, Москва
Публика: 75,000
Судија: Карлос Вељаско Карбаљо (Шпанија)
Извештај Жирков гол 23'
Анелка гол 43'
19 октомври 2010
20:45
Марсеј Франција 1 – 0 Словачка Жилина Стад Велодром, Марсеј
Публика: 49,250
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
Диавара гол 48' Извештај

3 ноември 2010
20:45
Челзи Англија 4 – 1 Русија Москва Стенфорд Бриџ, Лондон
Публика: 40,477
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Анелка гол 49'
Дрогба гол 62' (пен..)
Ивановиќ гол 66'90+2'
Извештај Базенов гол 86'
3 ноември 2010
20:45
Жилина Словачка 0 – 7 Франција Марсеј Стадион под Дубном, Жилина
Публика: 9,664
Судија: Стефан Јоханесон (Шведска)
Извештај Жињак гол 12'21'51'
Хајнце гол 24'
Реми гол 36'
Гонзалез гол 52'63'

23 ноември 2010
18:30
Спартак Москва Русија 0 – 3 Франција Олимпик Марсеј Лужники Стадион, Москва
Публика: 43,217
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Валбуена гол 18'
Реми гол 54'
Брандао гол 68'
23 ноември 2010
20:45
Челзи Англија 2 – 1 Словачка Жилина Стенфорд Бриџ, Лондон
Публика: 40,266
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Стариџ гол 51'
Малуда гол 86'
Извештај Бело гол 19'

8 декември 2010
20:45
Олимпик Марсеј Франција 1 – 0 Англија Челзи Стад Велодром, Марсеј
Публика: 50,604
Судија: Владислав Безбородов (Русија)
Брандао гол 81' Извештај
8 декември 2010
20:45
Жилина Словачка 1 – 2 Русија Спартак Москва Стадион под Дубном, Жилина
Публика: 7,208
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Мајтан гол 48' Извештај Алекс гол 54'
Ибсон гол 61'

Група Г[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Шпанија Реал Мадрид 6 5 1 0 15 2 +13 16
Италија Милан 6 2 2 2 7 7 0 8
Холандија Ајакс 6 2 1 3 6 10 −4 7
Франција Осер 6 1 0 5 3 12 −9 3
15 септември 2010
20:45
Реал Мадрид Шпанија 2 – 0 Холандија Ајакс Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: 69,639
Судија: Дамир Скомина (Словачка)
Анита гол 31' (а.г.)
Игуаин гол 73'
Извештај
15 септември 2010
20:45
Милан Италија 2 – 0 Франција Осер Сан Сиро, Милано
Публика: 69,317
Судија: Кристијан Балај (Романија)
Ибрахимовиќ гол 66', гол 69' Извештај

28 септември 2010
20:45
Осер Франција 0 – 1 Шпанија Реал Мадрид Стад де Л'Абе Дешамп, Осер
Публика: 19,525
Судија: Клаус Бо Ларсен (Данска)
Извештај Марија гол 82'
28 септември 2010
20:45
Ајакс Холандија 1 – 1 Италија Милан Амстердам АренА, Амстердам
Публика: 51,276
Судија: Феликс Брих (Германија)
ел Хамуди гол 23' Извештај Ибрахимовиќ гол 37'

19 октомври 2010
20:45
Ајакс Холандија 2 – 1 Франција Осер Амстердам АренА, Амстердам
Публика: 51,383
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
де Зеув гол 7'
Суарез гол 41'
Извештај Бирса гол 56'
19 октомври 2010
20:45
Реал Мадрид Шпанија 2 – 0 Италија Милан Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: 71,657
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Роналдо гол 13'
Озил гол 14'
Извештај

3 ноември 2010
20:45
Осер Франција 2 – 1 Холандија Ајакс Стад де Л'Абе Дешан, Осер
Публика: 18,727
Судија: Марк Клетенбуг (Англија)
Самаритано гол 9'
Лангил гол 84'
Извештај Алдервиерелд гол 79'
3 ноември 2010
20:45
Милан Италија 2 – 2 Шпанија Реал Мадрид Сан Сиро, Милано
Публика: 76,357
Судија: Хауард Веб (Англија)
Инзаги гол 68'78' Извештај Игуаин гол 45'
Леон гол 90+4'

23 ноември 2010
20:45
Ајакс Холандија 0 – 4 Шпанија Реал Мадрид Амстердам АренА, Амстердам
Публика: 48,491
Судија: Крег Томпсон (Шкотска)
Извештај Бензема гол 36'
Арбелоа гол 44'
Роналдо гол 70'81' (пен,)
23 ноември 2010
20:45
Осер Франција 0 – 2 Италија Милан Стад де Л'Абе Дешамп, Осер
Публика: 19,244
Судија: Дамир Скомина (Словачка)
Извештај

8 декември 2010
20:45
Реал Мадрид Шпанија 4 – 0 Франција Осер Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: 54,917
Судија: Сергеј Гумени (Белгија)
Бензема гол 12'72'88'
Роналдо гол 49'
Извештај
8 декември 2010
20:45
Милан Италија 0 – 2 Холандија Ајакс Сан Сиро, Милано
Публика: 72,960
Судија: Клаус Бо Ларсен (Данска)
Извештај де Зеув гол 57'
Алдервеирелд гол 66'

Група Х[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Пое
Украина Шахтјор Донецк 6 5 0 1 12 6 +6 15
Англија Арсенал 6 5 0 2 18 7 +11 12
Португалија Брага 6 3 0 3 5 11 −6 9
Србија Партизан 6 0 0 6 2 13 −11 0
15 септември 2010
20:45
Арсенал Англија 6 – 0 Португалија Брага Стадион Емирати, Лондон
Публика: 59,333
Судија: Алан Хамер (Луксембург)
Фабрегас гол 9' (пен..), гол 53'
Аршавин гол 30'
Шамак гол 34'
Вела гол 69', гол 84'
Извештај
15 септември 2010
20:45
Шахтјор Донецк Украина 1 – 0 Србија Партизан Донбас Арена, Донецк
Публика: 48,512
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Срна гол 71' Извештај

28 септември 2010
20:45
Партизан Србија 1 – 3
Англија Арсенал Стадион ФК Партизан, Белград
Публика: 29,348
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Клео гол 33' (пен..) Извештај Аршавин гол 15'
Шамак гол 71'
Скилачи гол 82'
28 септември 2010
20:45
Брага Португалија 0 – 3 Украина Шахтјор Донецк Стадион на Општина Брага, Брага
Публика: 12,083
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Извештај Адриано гол 56', гол 72'
Даглас гол 90+2' (пен..)

19 октомври 2010
20:45
Брага Португалија 2 – 0 Србија Партизан Стадион на Општина Брага, Брага
Публика: 11,454
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Лима гол 35'
Матеус гол 90'
19 октомври 2010
20:45
Арсенал Англија 5 – 1 Украина Шахтјор Донецк Стадион Емирати, Лондон
Публика: 60,016
Судија: Свеид Одвар Меон (Норвешка)
Сонг гол 19'
Нари гол 42'
Фабрегас гол 60' (пен..)
Вилшер гол 66'
Шамак гол 69'
Извештај Едуардо гол 82'

3 ноември 2010
20:45
Партизан Србија 0 – 1 Португалија Брага Стадион ФК Партизан, Белград
Публика: 28,295
Судија: Мартин Хансон (Шведска)
Извештај Моизез гол 35'
3 ноември 2010
20:45
Шахтјор Донецк Украина 2 – 1 Англија Арсенал Донбас Арена, Донецк
Публика: 51,153
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Чигрински гол 28'
Едуардо гол 45'
Извештај Волкот гол 10'

23 ноември 2010
20:45
Брага Португалија 2 – 0 Англија Арсенал Стадион на Општина Брага, Брага
Публика: 14,809
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Матеус гол 83'90+3' Извештај
23 ноември 2010
20:45
Партизан Србија 0 – 3 Украина Шахтјор Донецк Стадион ФК Партизан, Белград
Публика: 17,473
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Извештај Степаненко гол 52'
Жадсон гол 59'
Едуардо гол 68'

8 декември 2010
20:45
Арсенал Англија 3 – 1 Србија Партизан Стадион Емирати, Лондон
Публика: 58,845
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
ван Перси гол 30' (пен..)
Волкот гол 73'
Насри гол 77'
Извештај Клео гол 52'
8 декември 2010
20:45
Шахтјор Донецк Украина 2 – 0 Португалија Брага Донбас Арена, Донецк
Публика: 47,627
Судија: Феликс Брих (Германија)
Рат гол 78'
Луиз Адриано гол 83'
Извештај

Наводи[уреди | уреди извор]