Разлика помеѓу преработките на „Вилхелм Вин“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ) бил → ) —)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Тој исто така формулирал израз за црно-телното зрачење кое е точно во фотон-гасната граница. Неговите аргументи се засновале на поимот за адијабатската непроменливост, и биле инструментални за формулирањето на [[Квантна механика|квантната механика]]. Во 1911 ја добил Нобеловата награда за физика за неговата работа окулу топлотното зрачење.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
=== Рани години ===

Прегледник