Јужен повратник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јужниот повратник на карта на светот.
Споменик што го облежува јужниот повратник близу Антофагаста, Чиле.

Јужниот повратник (наречен и јарчев повратник) — замислена кружница на најјужната географска должина на Земјата на која Сонцето може да дојде нормално на Земјината површина. Оваа појава се јавува при декемврискиот сонцестој, кога јужната полутопка е во најголема мера наклонета кон Сонцето.

Ова е еден од петте главни напоредници што стојат на картите на светот. Моментално јужниот напоредник (епоха 2011) лежи 23° 26′ 16″ јужно од екваторот.[1]

Положбата на повратникот не е постојана, туку се поместува на север со стапка од речиси половина секунда (0,47″ или 15 метри) годишно. Во 1917 г. повратникот се наоѓал точно на 23° 27' ЈГШ.[2]

Повратникот се нарекува и „јарчев повратник“ поради фактот што пред 2000 сонцето влегло во соѕвездието Јарец за време на декемврискиот сонцестој. Денес сонцето во ова време од годината се јавува во соѕвездието Стрелец. Промената се должи на појавата наречена прецесија на рамнодениците.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, јужниот повратник минува низ следниве места:

Координати Земја, територија, море Белешки
23°26′ ЈГШ 0°00′ ИГД / Атлантски Океан
23°26′ ЈГШ 14°27′ ИГД / Намибија Намибија
23°26′ ЈГШ 20°00′ ИГД /  Боцвана окрузите Кгалагади, Квененг и Централниот округ
23°26′ ЈГШ 27°18′ ИГД /  ЈАР покраината Лимпопо
23°26′ ЈГШ 31°33′ ИГД /  Мозамбик покраините Газа и Инхамбане
23°26′ ЈГШ 35°26′ ИГД / Индиски Океан Мозамбички Канал
23°26′ ЈГШ 43°45′ ИГД /  Мадагаскар покраините Толијара и Фијанаранцоа
23°26′ ЈГШ 47°39′ ИГД / Индиски Океан
23°26′ ЈГШ 113°47′ ИГД / Австралија Австралија Западна Австралија, Северна Територија и Квинсленд
23°26′ ЈГШ 151°03′ ИГД / Корално Море минува веднаш јужно од гребенот Като во територијата Коралноморски Острови (Австралија Австралија)
23°26′ ЈГШ 166°46′ ИГД / Тихи Океан минува веднаш северно од Минервините Гребени ( Тонга) и веднаш јужно од Тубуаи ( Француска Полинезија)
23°26′ ЈГШ 70°36′ ЗГД /  Чиле регионот Антофагаста
23°26′ ЈГШ 67°07′ ЗГД /  Аргентина покраините Хухуј, Салта, Хухуј (повторно) и Формоза
23°26′ ЈГШ 61°23′ ЗГД /  Парагвај департманите Бокерон, Президенте Ајес, Консепсион, Сан Педро и Амамбај
23°26′ ЈГШ 55°38′ ЗГД /  Бразил сојузните држави Јужно Мато Гросо, Парана и Сао Паоло
23°26′ ЈГШ 45°02′ ЗГД / Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Повратник во движење (шпански)
 2. Миланковиќевите циклуси и глацијацијата - Државен унверзитет на Монтана (англиски)