Прејди на содржината

23. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
23°
23. јужен напоредник

23. јужен напоредник (23° ЈГШ) е напоредник што лежи 23 степени јужно од екваторот, околу 50 км северно од Јужниот Повратник. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Траса[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, 23° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
23°0′S 0°0′E / 23.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -23.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
23°0′S 14°24′E / 23.000° ЈГШ; 14.400° ИГД / -23.000; 14.400 (Намибија) Намибија Намибија
23°0′S 20°0′E / 23.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -23.000; 20.000 (Боцвана)  Боцвана
23°0′S 27°57′E / 23.000° ЈГШ; 27.950° ИГД / -23.000; 27.950 (ЈАР)  ЈАР Лимпопо
23°0′S 31°30′E / 23.000° ЈГШ; 31.500° ИГД / -23.000; 31.500 (Мозамбик)  Мозамбик
23°0′S 35°34′E / 23.000° ЈГШ; 35.567° ИГД / -23.000; 35.567 (Индиски Океан) Индиски Океан Мозамбички Проток
23°0′S 43°29′E / 23.000° ЈГШ; 43.483° ИГД / -23.000; 43.483 (Мадагаскар)  Мадагаскар
23°0′S 47°48′E / 23.000° ЈГШ; 47.800° ИГД / -23.000; 47.800 (Индиски Океан) Индиски Океан
23°0′S 113°50′E / 23.000° ЈГШ; 113.833° ИГД / -23.000; 113.833 (Австралија) Австралија Австралија Западна Австралија
Северна Територија
Квинсленд
23°0′S 150°46′E / 23.000° ЈГШ; 150.767° ИГД / -23.000; 150.767 (Корално Море) Корално Море минува веднаш северно од гребенот Като во територијата Коралноморски Острови (Австралија Австралија)
23°0′S 167°17′E / 23.000° ЈГШ; 167.283° ИГД / -23.000; 167.283 (Тихи Океан) Тихи Океан напоредникот ја исцртува јужната морска граница на  Кукови Острови, од 167° ЗГД до 156° ЗГД
минува веднаш северно од атолот Моране,  Француска Полинезија
минува веднаш северно од островот Мангарева,  Француска Полинезија
23°0′S 70°20′W / 23.000° ЈГШ; 70.333° ЗГД / -23.000; -70.333 (Чиле)  Чиле
23°0′S 66°58′W / 23.000° ЈГШ; 66.967° ЗГД / -23.000; -66.967 (Аргентина)  Аргентина
23°0′S 62°0′W / 23.000° ЈГШ; 62.000° ЗГД / -23.000; -62.000 (Парагвај)  Парагвај
23°0′S 55°38′W / 23.000° ЈГШ; 55.633° ЗГД / -23.000; -55.633 (Бразил)  Бразил Јужно Мато Гросо
Парана
Саун Пауло
Рио де Жанеиро - минува веднаш јужно од градот Рио де Жанеиро
23°0′S 43°14′W / 23.000° ЈГШ; 43.233° ЗГД / -23.000; -43.233 (Атлантски Океан) Атлантски Океан минува веднаш јужно од брегот на  Бразил
23°0′S 42°1′W / 23.000° ЈГШ; 42.017° ЗГД / -23.000; -42.017 (Бразил)  Бразил Рио де Жанеиро - Кабо Фрио
23°0′S 41°58′W / 23.000° ЈГШ; 41.967° ЗГД / -23.000; -41.967 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]