Талига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Талига
Општина
Знаме на ТалигаГрб на Талига
Талига is located in Шпанија
Талига
Талига
Место во Шпанија
Координати: 38°31′N 7°0′W / 38.517° СГШ; 7.000° ЗГД / 38.517; -7.000Координати: 38°31′N 7°0′W / 38.517° СГШ; 7.000° ЗГД / 38.517; -7.000
Земја Шпанија (де факто)
 Португалија (Claimed)
Автономна заедница Екстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЛијанос де Оливенса
Судски округОливенса
Управа
 • АлкалдеИнмакулада Бонила Мартинес (2007) (PSOE)
Површина
 • Вкупна31 км2 (12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000315000000315 м
Население (2009)
 • Вкупно801
 • Густина26/км2 (67/ми2)
ДемонимТалиганец/ка
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код06133
Службени јазициШпански
Мреж. местоМатична страница

Талига или Талега — град и општина во граничната област меѓу Португалија и Шпанија. Како и Олвенса, Талига е дел од покраината Бадахос, во шпанската автономна заедница, Екстремадура, иако е оспорена и непризнаена од страна на Португалија, која смета дека Талига е де јуре дел од окупираната општина Олеванса во 1801 година.

Под португалско владение, Талига била фрегезија во општината Оливенса. Станала независна општина во 1850 година, под шпанско владение.

Црква во Талига
Куќа во Талига

Надворешни врски[уреди | уреди извор]