Бургиљос дел Керо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бургиљос дел Керо
Бургиљос дел Керо
Бургиљос дел Керо
Амблем на Бургиљос дел Керо
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
Површина
 • Вкупна188 км2 (73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000419000000419 м
Население (2006)
 • Вкупно3.143
 • Густина16,72/км2 (4,330/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бургиљос дел Керо — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.