Виљарта де лос Монтес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виљарта де лос Монтес
Skyline of Виљарта де лос Монтес
Знаме на Виљарта де лос МонтесГрб на Виљарта де лос Монтес
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЛа Сиберија
Управа
 • АлкалдеДавид Родригес Кастељанос
Површина
 • Вкупна123,3 км2 (476 ми2)
Надм. вис.&10000000000000551000000551 м
Население (2007)
 • Вкупно595
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљарта де лос Монтес — општина во покраината Бадахос, Екстремадура. Општината има население од 595 жители (2007) на површина од 123,3 км2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]