Торемехија

Координати: 38°47′N 06°22′W / 38.783° СГШ; 6.367° ЗГД / 38.783; -6.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Торемехија, Шпанија
Црква во Торемехија
Црква во Торемехија
Знаме на Торемехија, ШпанијаАмблем на Торемехија, Шпанија
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаТоремехија
Површина
 • Вкупна23 км2 (9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000302000000302 м
Население (2006)
 • Вкупно2.184
 • Густина95,0/км2 (2,500/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Торемехија — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 2.184 жители.

38°47′N 06°22′W / 38.783° СГШ; 6.367° ЗГД / 38.783; -6.367