Виљалба де лос Барос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљалба де лос Барос
Општина
тврдината во Виљалба де лос Барос
тврдината во Виљалба де лос Барос
Знаме на Виљалба де лос Барос
Виљалба де лос Барос is located in Шпанија
Виљалба де лос Барос
Виљалба де лос Барос
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°37′N 6°30′W / 38.617° СГШ; 6.500° ЗГД / 38.617; -6.500
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВиљалба де лос Барос
Површина
 • Вкупна91 км2 (35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000307000000307 м
Население (2014)
 • Вкупно1.588
 • Густина17/км2 (40/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљалба де лос Барос — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Соред пописот од 2014 година,[1] tопштината има население од 1.588 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]