Валдекабаљерос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдекабаљерос
државиШпанија
Автомна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВалдекабаљерос
Површина
 • Вкупна90 км2 (30 ми2)
Надм. вис.&10000000000000481000000481 м
Население (2006)
 • Вкупно1.264
 • Густина14,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валдекабаљерос — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.264 жители.

Реката Гвадалупе се слева во устието Гвадијана кај браната Гарсија де Сола, која е на 1,5 км источно од Валдекабаљерос. Недовршената атомска централа е во близина на градот.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Corredor Ecológico y de Biodiversidad Río Guadalupejo“. Архивирано од изворникот на 2013-05-07. Посетено на 2016-01-13.

Координати: 39°14′N 05°11′W / 39.233° СГШ; 5.183° ЗГД / 39.233; -5.183