Касас де Дон Педро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Касас де Дон Педро
Плоштадот во Касас де Дон Педро
Плоштадот во Касас де Дон Педро
Знаме на Касас де Дон ПедроАмблем на Касас де Дон Педро
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКасас де Дон Педро
Површина
 • Вкупна142 км2 (55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000386000000386 м
Население (2007)
 • Вкупно1.734
 • Густина12,2/км2 (320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Касас де Дон Педро — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.