Калера де Леон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калера де Леон
Градското собрание во Калера де Леон
Градското собрание во Калера де Леон
Амблем на Калера де Леон
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКалера де Леон
Површина
 • Вкупна69,2 км2 (267 ми2)
Надм. вис.&10000000000000710000000710 м
Население (2007)
 • Вкупно1.082
 • Густина15,64/км2 (4,050/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://caleradeleon.galeon.com/

Калера де Леон — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.