Прејди на содржината

Тамурехо

Координати: 38°59′N 04°56′W / 38.983° СГШ; 4.933° ЗГД / 38.983; -4.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тамурехо, Шпанија
Тамурехо
Тамурехо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаТамурехо
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000547000000547 м
Население (2006)
 • Вкупно265
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Тамурехо — општина сместена во Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 265 жители.

38°59′N 04°56′W / 38.983° СГШ; 4.933° ЗГД / 38.983; -4.933