Кампанарио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кампанарио
Амблем на Кампанарио
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
Површина
 • Вкупна284 км2 (110 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно5.470
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Campanario

Кампанарио е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .