Валверде де Мерида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валверде де Мерида
Грб на Валверде де Мерида
Грб
Валверде де Мерида се наоѓа во Шпанија
Валверде де Мерида
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°54′39″ СГШ 6°13′13″ ЗГД / 
Држава Шпанија
Автономна заедница Екстремадура
Покраина Бадахоз
Општина Валверде де Мерида
Управа
 • Градоначалник Силвија Варгас Фрутос
Површина
 • Вкупна 52,7 km2 (203 sq mi)
Надм. вис. 267 m (876 ft)
Население (2005)
 • Вкупно 1.193
 • Густина 23/km2 (60/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 06890
Мреж. место valverdedemerida.es

Валверде де Мерида — општина во покраината Бадахоз, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.193 жители.