Валенсија де лас Торес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валенсија де лас Торес
Црква во Валенсија де лас Торес
Црква во Валенсија де лас Торес
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштиниВаленсија де лас Торес
Површина
 • Вкупна210 км2 (80 ми2)
Надм. вис.&10000000000000520000000520 м
Население (2005)
 • Вкупно724
 • Густина3,4/км2 (90/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валенсија де лас Торес — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 724 жители.

Координати: 38°24′N 6°00′W / 38.400° СГШ; 6.000° ЗГД / 38.400; -6.000