Кабеса ла Вака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кабеса ла Вака
Кабеса ла Вака
Кабеса ла Вака
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКабеса ла Вака
Површина
 • Вкупна64 км2 (25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000759000000759 м
Население (2006)
 • Вкупно1.620
 • Густина25,3/км2 (660/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поглед на Кабеса ла Вака

Кабеса ла Вака — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.