Прејди на содржината

Торемајор

Координати: 38°54′N 6°32′W / 38.900° СГШ; 6.533° ЗГД / 38.900; -6.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Торемајор, Шпанија
Поглед кон Торемајор
Поглед кон Торемајор
Знаме на Торемајор, ШпанијаАмблем на Торемајор, Шпанија
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБАдахоз
ОпштинаТоремајор
Површина
 • Вкупна21 км2 (8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000192000000192 м
Население (2005)
 • Вкупно1.020
 • Густина48,6/км2 (1,260/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Торемајор — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има населени од 1020 жители.

38°54′N 6°32′W / 38.900° СГШ; 6.533° ЗГД / 38.900; -6.533