Валдеторес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валдеторес
Црква во Валдеторес
Црква во Валдеторес
Знаме на ВалдеторесАмблем на Валдеторес
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВалдеторес
Површина
 • Вкупна40 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000239000000239 м
Население (2005)
 • Вкупно1.332
 • Густина33,3/км2 (860/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валдеторес — општина со местопложба во покраинта Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот во 2005 (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.332 жители.