Ваље де Санта Ана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ваље де Санта Ана
Црква во Ваље де Санта Ана
Црква во Ваље де Санта Ана
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВаље де Санта Ана
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000505000000505 м
Население (2006)
 • Вкупно1.230
 • Густина410,0/км2 (11,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ваље де Санта Ана — општина со местоположба во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.230 жители.