Салвалеон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салвалеон
Поглед кон Салвалеон
Поглед кон Салвалеон
Амблем на Салвалеон
Амблем
ДржаваШпанија
ПровинцијаБадахос
ОпштинаСалвалеон
Површина
 • Вкупна72 км2 (28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000519000000519 м
Население (2005)
 • Вкупно2.172
 • Густина30,2/км2 (780/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Салвалеон — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.