Талавера ла Реал

Координати: 38°53′N 6°46′W / 38.883° СГШ; 6.767° ЗГД / 38.883; -6.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Талавера ла Реал, Шпанија
Талавера ла Реал
Талавера ла Реал
Амблем на Талавера ла Реал, Шпанија
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаТалавера ла Реал
Површина
 • Вкупна61 км2 (24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000188000000188 м
Население (2006)
 • Вкупно5.255
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Талавера ла Реал — општина сместена во Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), има населениe од 5.255 жители.

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Талавера ла Реал
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 13
(55)
14
(58)
17
(63)
21
(69)
24
(76)
30
(86)
33
(92)
34
(93)
29
(84)
23
(74)
17
(62)
13
(56)
22.3
(72.3)
Прос. ниска °C (°F) 4
(39)
4
(40)
7
(45)
9
(48)
12
(53)
16
(60)
17
(63)
18
(64)
16
(61)
12
(54)
7
(45)
4
(40)
10.5
(51)
Прос. врнежи см (ин) 5
(2)
5
(2)
6.1
(2.4)
4.1
(1.6)
2.8
(1.1)
3
(1)
0.3
(0.1)
0.5
(0.2)
3
(1)
4.6
(1.8)
5.8
(2.3)
4.8
(1.9)
45
(17.4)
Извор: Weatherbase [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Weatherbase: Historical Weather for Talavera la Real, Spain“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

38°53′N 6°46′W / 38.883° СГШ; 6.767° ЗГД / 38.883; -6.767