Валверде де Леганес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валверде де Леганес
Црква во Валверде де Леганес
Црква во Валверде де Леганес
Знаме на Валверде де ЛеганесАмблем на Валверде де Леганес
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВалверде де Леганес
Површина
 • Вкупна73 км2 (28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000295000000295 м
Население (2005)
 • Вкупно3.894
 • Густина53,3/км2 (1,380/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валверде де Леганес — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 3.894 жители.