Алкончел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алкончел
Земја Шпанија
Автономна област Екстремадура
Провинција Бадахоз
Управа
 • Alcalde Jesús Pérez Para
Површина
 • Вкупна 294,9 km2 (1,139 sq mi)
Население (2007)
 • Вкупно 1.970
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место Ayuntamiento de Alconchel

Алкончел е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .