Виљагарсија де ла Торе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виљагарсија де ла Торе
Црква во Виљагарсија де ла Торе
Црква во Виљагарсија де ла Торе
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВиљагарсија де ла Торе
Површина
 • Вкупна67 км2 (26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000587000000587 м
Население (2006)
 • Вкупно1.003
 • Густина15,0/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљагарсија де ла Торе — општина со местоположба во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2006 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 1.003 жители.