Саинос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Саинос
Општина
Саинос is located in Шпанија
Саинос
Саинос
Место во Шпанија
Координати: 39°19′N 6°57′W / 39.317° СГШ; 6.950° ЗГД / 39.317; -6.950
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаСаинос
Површина
 • Вкупна45 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000374000000374 м
Население (2014)
 • Вкупно2.864
 • Густина64/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Саинос — општина во југозападниот агол на покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Се наоѓа во близина на границата со Португалија.

Според пописот од 2014 година,[1] општината има население од 2.864 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]