Усагре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Усагре
Црква во Усагре
Црква во Усагре
Знаме на Усагре
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаУсагре
Површина
 • Вкупна235 км2 (91 ми2)
Надм. вис.&10000000000000566000000566 м
Население (2004)
 • Вкупно2.033
 • Густина8,7/км2 (230/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Усагре — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2004 година (Национален статистички институт (INE)), општината има населени од 2.033 жители.

Координати: 38°21′N 6°10′W / 38.350° СГШ; 6.167° ЗГД / 38.350; -6.167