Батерно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Батерно
Знаме на Батерно
Знаме
Амблем на Батерно
Амблем
Земја Шпанија
Автономна област Екстремадура
Провинција Бадахоз
Општина Батерно
Површина
 • Вкупна 62 км2
Надм. вис. 561 м
Население (2007)
 • Вкупно 391
 • Густина 6,3/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Батерно е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .