Виљануева де ла Серена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљануева де ла Серена
city
Црква во Виљануева де ла Серена
Црква во Виљануева де ла Серена
Знаме на Виљануева де ла СеренаАмблем на Виљануева де ла Серена
Амблем
Виљануева де ла Серена is located in Шпанија
Виљануева де ла Серена
Виљануева де ла Серена
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°58′26″N 5°48′1″W / 38.97389° СГШ; 5.80028° ЗГД / 38.97389; -5.80028
Управа
 • ГрадоначалникМигел Анхел Мирандо Гаљадас (PSOE)
Површина
 • Вкупна152 км2 (94,392 ми2)
Надм. вис.&10000000000000280000000280 м
Население (2010)
 • Вкупно26,111
Мреж. местоwww.villanuevadelaserena.es

Виљануева де ла Серена — град во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Градот има население од 26.111 (2010)и е дел од поголемата градска средина со соседниот град Дон Бенито.

Основан е во XIII век под името Алдеануева де Медељин, и градот бил важен центар за овчарите во средниот век. Овде е роден Педро де Валдивија кој го освоил Чиле за кралското семејство.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Сместен во округот Вегас Алтас, Виљануева е главната порта во Ла Серена, уште еден округ во Екстремадура каде припаѓа историски. На растојание само од 5 км од Дон Бенито, создавајќи го Виљануева дела Серена-Дон Бенито, градска заедница со 60.000 жители, создавајќи го најважниот земјоделски, индустриски и услужен центар во Екстремадура. Мерида и Бадахос се на соодветни растојанија од 58 и 116 км од Виљануева де ла Серена.

Природната патека од Вегас дел Гвадијана започнува во овој град.

Податоци[уреди | уреди извор]

Хосе Калдерон, првиот НБА играч од заедницата Екстремадура.

Играчот за Њујорк Никси , Хосе Калдерон е роден во Виљануева де ла Серена.

Ла Карерита, е прослава од културно значење која се слави во овој град секоја последна недела од Велигден.