Трухиљанос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трухиљанос
Порта од црква во Трухиљанос
Порта од црква во Трухиљанос
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругМеридски крај - Вегас Бахас
Управа
 • АлкалдезаАна Марија Гомес Валондо
Површина
 • Вкупна20,3 км2 (78 ми2)
Надм. вис.&10000000000000262000000262 м
Население (2007)
 • Вкупно1,408
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Trujillanos

Трухиљанос (шпански: Trujillanos) — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Општината има население од 1.408 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 38°57′N 6°15′W / 38.950° СГШ; 6.250° ЗГД / 38.950; -6.250