Бодонал де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бодонал де ла Сиера
Плоштадот во Бодонал
Плоштадот во Бодонал
Амблем на Бодонал де ла Сиера
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаБодонал де ла Сиера
Површина
 • Вкупна68 км2 (26 ми2)
Надм. вис.&10000000000000611000000611 м
Население (2005)
 • Вкупно1.174
 • Густина17,3/км2 (450/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бодонал де ла Сиера — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.