Рибера дел Фресно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рибера дел Фресно
Palacio de los Vargas-Zúñiga en Ribera del Fresno.jpg
Амблем на Рибера дел Фресно
Амблем
Рибера дел Фресно се наоѓа во Шпанија
Рибера дел Фресно
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°32′ СГШ 6°13′ ЗГД / 
Држава Шпанија
Покраина Бадахоз
Управа
 • Градоначалник Антонио Фернандез Гарсија
Површина
 • Вкупна 185,6 km2 (717 sq mi)
Надм. вис. 399 m (1,309 ft)
Население (2009)
 • Вкупно 3.466
 • Густина 17,7/km2 (460/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Мреж. место Официјално мрежно место


Рибера дел Фресноопштина во покраината Бадахоз, во автономната заедница Екстремадура, Шпанија.