Дон Алваро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дон Алваро
Дон Алваро
Дон Алваро
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаДон Алваро
Површина
 • Вкупна32 км2 (12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000255000000255 м
Население (2005)
 • Вкупно633
 • Густина19,8/км2 (510/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Дон Алваро — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.