Валделакалсада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валделакалсада
Поглед кон Валделакалсада
Поглед кон Валделакалсада
Амблем на Валделакалсада
Амблем
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаВалделакалсада
Површина
 • Вкупна32 км2 (12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000186000000186 м
Население (2005)
 • Вкупно2.700
 • Густина84,4/км2 (2,190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Валделакалсада — општина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 2.700 жители.