Фуенте дел Арко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фуенте дел Арко
Рудник во Фуенте дел Арко
Рудник во Фуенте дел Арко
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаФуенте дел Арко
Површина
 • Вкупна115 км2 (44 ми2)
Надм. вис.&10000000000000703000000703 м
Население (2005)
 • Вкупно754
 • Густина6,6/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Фуенте дел Арко — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.