Кармонита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кармонита
Кармонита
Кармонита
Амблем на Кармонита
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКармонита
Површина
 • Вкупна38 км2 (15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000382000000382 м
Население (2006)
 • Вкупно650
 • Густина17,1/км2 (440/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кармонита — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.