Прејди на содржината

Аројо де Сан Серван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аројо де Сан Серван
Аројо де Сан Серван
Аројо де Сан Серван
Знаме на Аројо де Сан Серван
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаАројо де Сан Серван
Површина
 • Вкупна50 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000224000000224 м
Население (2005)
 • Вкупно4.083
 • Густина81,7/км2 (2,120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аројо де Сан Серван — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.