Љера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лера
Црква во Љера
Црква во Љера
Знаме на ЛераАмблем на Лера
Амблем
ДржаваШпанија
ПровинцијаБадахос
Управа
 • АлкалдеЛоренцо Гутиерез Џименез
Површина
 • Вкупна71,5 км2 (276 ми2)
Надм. вис.&10000000000000481000000481 м
Население (2007)
 • Вкупно953
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоAyuntamiento de Llera

Лера — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.