Еспарагалехо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еспарагалехо
Еспарагалехо
Еспарагалехо
Знаме на Еспарагалехо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаЕспарагалехо
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000231000000231 м
Население (2005)
 • Вкупно1.550
 • Густина91,2/км2 (2,360/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Еспарагалехо — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.