Кристина (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристина
Cristina
Општина
Поглед кон Кристина
Поглед кон Кристина
Координати: 38°50′15″N 6°6′1″W / 38.83750° СГШ; 6.10028° ЗГД / 38.83750; -6.10028
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЛас Вегас Алтас
Површина
 • Вкупна15,8 км2 (61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000296000000296 м
Население (2012)
 • Вкупно561
 • Густина3,6/км2 (9,2/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.06479
Мреж. местоhttp://www.cristina.es

Кристина (шпански: Cristina) — општина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија