Валверде де Бургиљос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валверде де Бургиљос
Црква во Валверде де Бургиљос
Црква во Валверде де Бургиљос
Амблем на Валверде де Бургиљос
Амблем
Валверде де Бургиљос is located in Шпанија
Валверде де Бургиљос
Валверде де Бургиљос
Местоположба во Шпанија
Координати: 38°19′38″N 6°32′10″W / 38.32722° СГШ; 6.53611° ЗГД / 38.32722; -6.53611
ДржаваШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругРио Бодион
Управа
 • ГрадоначалникФранческо Домингуез Хара
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000409000000409 м
Население (2009)
 • Вкупно322
 • Густина17/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоМатична страница

Валверде де Бургиљосопштина сместена во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2005 година (Национален статистички институт (INE)), општината има население од 326 жители.