Челес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Челес

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
ОпштинаЧелес
Површина
 • Вкупна47 км2 (18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000197000000197 м
Население (2005)
 • Вкупно1.296
 • Густина27,6/км2 (710/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Челес е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .