Фуенте де Кантос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фуенте де Кантос

Знаме
Амблем на Фуенте де Кантос
Амблем
Земја Шпанија
Автономна област Екстремадура
Провинција Бадахоз
Општина Фуенте де Кантос
Површина
 • Вкупна 251 km2 (97 sq mi)
Надм. вис. 582 m (1,909 ft)
Население (2006)
 • Вкупно 5.050
 • Густина 20,1/km2 (520/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)

Фуенте де Кантос е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .