Прејди на содржината

Асуага

Координати: 38°15′32″N 5°40′40″W / 38.25889° СГШ; 5.67778° ЗГД / 38.25889; -5.67778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Асуага
Црква во Асуага
Црква во Асуага
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Spain" does not existМестополоба
Координати: 38°15′32″N 5°40′40″W / 38.25889° СГШ; 5.67778° ЗГД / 38.25889; -5.67778
земја Шпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЈужна Камиња
Правен округЛерена
основан1 век
Управа
 • AlcaldesaМарија Нативидад Фуентас дел Пуерто (2007) (PP)
Површина
 • Вкупна497,9 км2 (1,922 ми2)
Надм. вис.&10000000000000593000000593 м
Население (2008)
 • Вкупно8.396
 • Густина1,7/км2 (4,4/ми2)
ДемонимAzuagueño/ña
Arsense
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code06920
Мреж. местоМатична страница

Асуага — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.