Кампиљо де Љерена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кампиљо де Љерена
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКампиљо де Љерена
Површина
 • Вкупна234 км2 (90 ми2)
Надм. вис.&10000000000000502000000502 м
Население (2005)
 • Вкупно1.624
 • Густина6,9/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кампиљо де Љеренаопштина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура, Шпанија.