Прејди на содржината

Саламеја де ла Серена

Координати: 38°39′N 5°39′W / 38.650° СГШ; 5.650° ЗГД / 38.650; -5.650
Од Википедија — слободната енциклопедија
Саламеја де ла Серена
Општина
Поглед кон Саламеја де ла Серена
Поглед кон Саламеја де ла Серена
Саламеја де ла Серена is located in Шпанија
Саламеја де ла Серена
Саламеја де ла Серена
Местоположба во Шпанија
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Шпанија Екстремадура" does not existМестоположба Екстремадура
Координати: 38°38′59″N 5°39′25″W / 38.64972° СГШ; 5.65694° ЗГД / 38.64972; -5.65694
Држава Шпанија
Автономна заедница Екстремадура
ПокраинаБадахос
ОкругЛа Серена
Управа
 • ГрадоначалникХосе Антонио Муриљо Давила (PP)
Површина
 • Вкупна246 км2 (95 ми2)
Надм. вис.(НМН)&10000000000000485000000485 м
Население (2014)
 • Вкупно3.797
 • Густина15/км2 (40/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC+2)
Поштенски број06430
Повик. бр.+34 (Шпанија) + 924 (Бадахос)
Мреж. местоwww.zalamea.com

38°39′N 5°39′W / 38.650° СГШ; 5.650° ЗГД / 38.650; -5.650 Саламеја де ла Серенаопштина во покраината Бадахос, Екстремадура, Шпанија. Според пописот од 2014 година,[1] општината има население од 3.797 жители.

Саламеја е местото каде се одвива претставата, „Градоначалникот на Саламеја“.

Од поважни знаменитости: канчо роано, дестилеријата, и црквата наречена „Христос.“ Постои мало село во близина наречено Досенарио.

Слави и прослави[уреди | уреди извор]

Во Саламеја де ла Серена се слават слави наречени Ромерија, како и прославата Свети Кристобал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]