Каламонте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каламонте
Каламонте
Каламонте
Амблем на Каламонте
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаЕкстремадура
ПокраинаБадахос
ОпштинаКаламонте
Површина
 • Вкупна8 км2 (3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000221000000221 м
Население (2006)
 • Вкупно6.084
 • Густина760,5/км2 (19,700/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Каламонте — општина во покраината Бадахос, во автономната заедница Екстремадура.