Алмендрал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алмендрал

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областЕкстремадура
ПровинцијаБадахоз
ОпштинаАлмендрал
Површина
 • Вкупна67 км2 (26 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно1.352
 • Густина20,2/км2 (520/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://almendral.dip-badajoz.es/

Алмендрал е општина која се наоѓа во провинција Бадахоз, во автономната покраина Екстремадура .

Галерија[уреди | уреди извор]